17. Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresi – A. Özlem Önder (İTD 44)


İktisat Öğrencileri 17 Yıldır  Ege İktisatta Buluşuyor

Ege Üniversitesi İktisat Bölümü olarak İzmir’de 7-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin desteğiyle 17. Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.  1998 yılında bildiğimiz kadarıyla Türkiye’nin ilk iktisat öğrencisi kongresi olarak başlatmış olduğumuz bu organizasyonu 17 yıldır Ege Üniversitesi bünyesinde sürdürmenin onurunu taşıyoruz. Kongremiz Türkiye’nin ve Dünya’nın pek çok yerinden gelen öğrencilerin buluştuğu akademik bir platform olma özelliğini yıllardır sürdürmekte, gerek üniversite öğrencileri ve gerekse akademik camia tarafından artan ilgi ile izlenmektedir. Hem lisans hem de lisansüstü programların öğrencilerine açık olan kongremiz, lisansüstü öğrencilerin çalışmalarını tartışabilecekleri bir ortam da sağlamaktadır.

Bu yıl kongremize farklı ülke ve üniversitelerden toplam 232 bildiri özeti gönderilmiş, bu bildiriler arasından 41 farklı üniversiteden 96 bildiri sunum için davet edilmiştir. Ayrıca 25 bildirinin poster bildiri şeklinde sunulmasına karar verilmiştir. 2006 yılından beri uluslararası nitelik kazanmış olan kongremize bu yıl da pek çok yabancı öğrenci katılmıştır. Kongremiz bu yıl 500’den fazla lisans ve lisansüstü üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmıştır.

Böylesi bir organizasyona akademik camia ve bürokrasinin de önemli katkıları olmaktadır. Kongremizin bu yılki açılış dersi Türkiye’nin yetiştirdiği önemli akademisyenlerden biri olan Prof. Dr.Korkut Boratav tarafından verildi.  Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak ve SPK baş uzmanı Dr. Yener Coşkun’da davetli konuşmacı olarak değerli katkılarda bulundular. Kongremizin üçüncü günü Prof. Dr. Oğuzhan Altay başkanlığında Ege Finans Derneği tarafından sertifikalı finans eğitimi gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kongre Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başarılı bulunan bildirilere çeşitli ödüller verildi.  Bunlar içinde en önemlisi bu yıl Prof. Dr. Korkut Boratav onuruna verilen “Genç İktisatçı Ödülü”ydü.

17 yıl önce Ege Üniversitesinde iktisat öğrencilerimizin bir fikriyle ve bölüm hocalarımızın desteğiyle başlattığımız bu organizasyonun yıllar boyunca aldığı mesafeyi izlemek benim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Her geçen yıl tebliğ kalitesinde gözlemlediğimiz artış bizleri geleceğe yönelik umutlandırıyor. Organizasyonda yer alan veya tebliğ sunumlarıyla katkıda bulunan öğrencilerin ağırlıklı olarak akademik camiada yer aldıklarını gözlemliyoruz. Onların kişisel gelişimlerine bir nebze olsun katkıda bulunduğumuz düşüncesi bizim kongreyi sürdürmedeki en büyük motivasyon kaynağımız olmaktadır.

Herkesin bildiği üzere böyle bir organizasyonun gerçekleştirilmesinde sponsor desteği kaçınılmazdır. Bu anlamda kongremizi maddi anlamda da destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara bu vesile ile şükranlarımı sunarım. Seneye 18. İktisat öğrencileri kongresinde Ege üniversitesinde görüşmek dileklerimizle,

 

Bir cevap yazın