Antalya Ve Turizm Sektörü – Kenan Mortan, Osman Arolat


Antalya nüfusu 2 milyon. 16 yy.’da 3000 evden oluşan, 1927’de 63 Türkiye ili içinde ancak 29. gelen Antalya’da nüfusun anlam kazanması, kentin turizmle birlikte yapılanma kararı almasından sonra 1990’larda anlamlı hale gelir. 2000’den bu yana Antalya Türkiye illeri içinde net en çok göç alan il konumunda. Oysa Sencer Divitçioğlu’nun 1966’daki “Antalya Bölgesi Girdi-Çıktı Analizi” araştırmasında Antalya 20 bin nüfuslu Kale-içi etrafında kümelenmiş bir kent olarak tanımını bulur. Yine Bahattin Akşit’in 1967’de yaptığı “Az Gelişmiş Kapitalizm ve Köylere Girişi” çalışması, Elmalı’da yapılan bir saha çalışmasının verilerine dayalıdır ve Antalya kırsalı “kapitalizme has üretim ilişkilerinin teğet geçmediği bir kırsal olarak” tanımlanır. Bu iki çalışmanın üstünden henüz yarım yüzyıl geçmemiştir…

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 43
Sayfa Aralığı: 69 - 79

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın