Avrupa Birliği 2024 Seçimlerinin Ardından – Ersin Kalaycıoğlu


6 – 9 Haziran 2024 tarihleri arasında Avrupa Birliği Parlamentosu (ABP) için seçimler yapıldı. Böylece Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde seçmenlerin hem AB hem kendi ulusal siyasetleri hakkındaki tutum, eğilim ve tercihleri bir kez daha saptanmış oldu. Bu seçimler öncesinde yapılan kamuoyu yoklamaları, sağ ve özellikle göçmen ve küreselleşme karşıtlığının
ağır bastığı, bazılarının ırkçı bir siyasal söyleme de sahip olduğu aşırı sağ, popülist, otoriter partilerin büyük bir seçmen desteği alacağına işaret ediyordu.

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ersin Kalaycıoğlu, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve Bilim Akademisi üyesidir. Uzmanlık alanı karşılaştırmalı siyaset, Türk siyasal hayatı olup araştırma alanı siyasal katılma ve siyasal temsildir. Halen Siyasi İlimler Türk Derneği ve Bilim Akademisi yönetim kurulu üyesi olup 2004 – 2007 arasında Işık Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır. Türkçe yayınlanmış beşi A. Y. Sarıbay’la birlikte derleme olan yedi kitabı, ikisi Ali Çarkoğlu ile birlikte yayınlanmış üç İngilizce kitabı ve 2021’de yayınlanmak üzere kabul edilmiş bir İngilizce telif eser kitabı vardır. Kalaycıoğlu’nun Comparative Political Studies, Legislative Studies Quarterly, South European Society and Politics, Southeast European and Black Sea Studies, and Turkish Studies gibi dergilerde yayınlanmış çeşitli bilimsel makaleleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın