Bedava Yaşıyoruz, Bedava – Ayça Tekin-Koru


Orhan Veli’nin başlarda şiiri göklerden yere indirmek için halkın dilini kullanmaya, beğenisini kazanmaya verdiği öncelik, sonraları onun çıkarlarını savunmaya dönüşür ve böylelikle şair kendini halkın hizmetine vermiş olur.

Çoktandır dilime dolanan bir şarkı var: Bedava. Hani 1990’ların ortasında Müşfik Kenter’in sesinden dinlediğimiz. Hani Özdemir Erdoğan bestesi olan Orhan Veli şiiri. Hatırladınız, değil mi?

Bedava yaşıyoruz, bedava;

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Yağmur çamur bedava;

Otomobillerin dışı,

Sinemaların kapısı,

Camekanlar bedava;

Peynir ekmek değil ama

Acı su bedava;

Kelle fiyatına hürriyet,

Esirlik bedava;

Bedava yaşıyoruz, bedava.

-Orhan Veli Kanık (Yaprak, Sayı 8, 15 Nisan 1949)

Markette, semt pazarında, benzinlikte, apartman görevlisi “Abla, bu ay yine zam var aidata!” diye elime yönetimden gelen kâğıdı tutuşturduğunda ya da ne bileyim, TÜİK’in enflasyon açıkladığı günlerde mırıldanıp duruyorum bunu. Artan hayat pahalılığının işçinin, memurun, çiftçinin, emeklinin belini iyice bükmesi ve akabinde artan eşitsizlikleri düşününce “Kelle fiyatına hürriyet, esirlik bedava!” diye haykırmak istiyorum ama olmuyor. Boğazımda düğümleniyor sözler.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 143
Sayfa Aralığı: 4-9

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ayça Tekin-Koru Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat bölümünden lisans derecesini 1994, yüksek lisans derecesini 1997 yılında aldı. Purdue Üniversitesi, Ekonomi bölümünde doktorasını 2001 yılında tamamladı. 2001-2003 yılları arasında Krannert School of Management bünyesinde konuk öğretim üyesi olarak MBA ve Ekonomi programlarında ders verdi. Sonrasında 2003-2011 yılları arasında Oregon State Üniversitesi, Ekonomi bölümünde görev yaptı. 2012-2016 yılları arasında TED Üniversitesi, İşletme Bölümü'nün kurucu bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Ayça Tekin-Koru çalıştığı üniversitelerde çeşitli düzeylerde uluslararası iktisat, oyun kuramı, mikroekonomi, makroekonomi ve sosyal meseleler iktisadı gibi dersler verdi. Araştırma konuları arasında, uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar ve iktisadi bütünleşme bulunmaktadır. Akademik araştırmalarının yanı sıra, 2012 yılından bu yana, İktisat ve Toplum dergisinde Sardunya adlı köşede Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine yazılar yazmaktadır. Prof. Dr. Tekin-Koru, halen, TED Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesidir.

Bir cevap yazın