Bursa Nereye Yelken Açıyor? – Kenan Mortan, Osman Arolat


16. yy.’da Osmanlı ipek üretimi ve ticaretinin merkezi Bursa’dır.1890’da Bursa’da bir Sanayi Okulu kurulur. 1907’de Bursa’da bir Senai–Ticari Sergisi’nin açılmış olması ve ödül kazanan kuruluşlara verilen diplomalar üzerindeki bilgiler, serginin Bursa sanayisini özel bir önemle ele almış bulunduğunu göstermektedir. Bursa sanayi tarihini yazan Önder Küçükerman’ın ifadesiyle “At arabası ve fayton” üretiminde Bursa Anadolu’nun merkezi haline gelir. “Demire Yük, Tahtaya Süs Ver” bir tasarım ilkesi olurken,1500 kg’a dek yük taşıyan tam çarklı yük arabası, Bursa imalat kapasitesini yansıtan bir simge haline gelir. “İpek Han, içinde yer alan fayton imalatçılarıyla “Faytoncular Hanı” olarak anılmaktadır. Daha sonraları traktör de üretecek olan Uzel’ler 1870’de fayton üretimini seri üretim bandı üzerinde gerçekleştirir. İbrahim Uzel’in Bursa’da kurduğu Uzel, 1940’da İstanbul’a taşınarak, otomobil için yay, kamyon içinse karoser üretmeye başlar.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 49
Sayfa Aralığı: 63 - 73

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın