Fark Yaratanlar – Erdal Atabek


Editörümüz Ömer Faruk Çolak, Fark Yaratanlar köşemizde bu ay Erdal Atabek’i ağırlıyor. Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazılarıyla bilinen Atabek, geçmişte üstlendiği görevler ve duruşuyla gerçek bir entelektüelin hayatını görme fırsatını bizlere sunuyor.

Ömer Faruk Çolak: Değerli İktisat ve Toplum Dergisi okurları, bu sayıda Fark Yaratanlar köşemizde çok değerli bir konuğumuz var. Kendisi bir tıp hekimi, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, bir taraftan ise Türkiye’nin en dirençli sivil toplum örgütçülerinden birisi.

Erdal Hocam hoş geldiniz. Davetimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Sizi burada görmekten dolayı çok mutluyuz.

Gençlere de örnek olması açısından, her zaman sorduğum soruyla başlayayım: Neden tıp doktoru olmayı seçtiniz? Nasıl bir süreçten geçtiniz? Meslek seçiminde sizi ne etkiledi? Yıllarca Türk Tabipler Birliği’nin başkanlığını yaptınız, çok önemli bir görev bu.

Erdal Atabek: Bizim eğitim sürecimizde hedefimiz başarıydı. Bizim için yaptığımız işte, bulunduğumuz yerde başarılı olmak çok ciddi bir paradigmaydı. O zaman sosyal medya veya dikkat dağıtan çevre etkileri yoktu. Bu sebepten lise hayatımız bizim için çok verimli oldu. Ben Kabataş Erkek Lisesi’nde okudum ve bitirirken de başarıyla bitirdim.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 129
Sayfa Aralığı: 57-64

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Dr. Erdal Atabek 1930 yılında, Adapazarı’nda doğmuştur. Öğretmen baba ile öğretmen annenin çocuğudur. Çocukluğu Marmara bölgesi ilçelerinde babasının başöğretmen olarak görev yaptığı okullarda geçmiştir. 1948 yılında Gaziosmanpaşa Ortaokulu’ndan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiş ve Tıp Doktoru olarak meslek yaşamına başlamıştır. Dr. Erdal Atabek’in yazıları halen, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanmaktadır. Kendi özel ofisinde ’Aile ve Gençlik Danışmanlığı’ yapmakta ve Yurt içi ve dışında konferanslarını ve özel seminer çalışmalarını sürdürmektedir. Son yıllarda çalışmalarını ağırlıkla “değişen toplumsal yapı ve değerler içinde aile, ergen ve genç etkileşimleri” alanına yöneltmekte ve bu değişimin geleceğimiz üzerindeki etkilerini araştırmaktadır.

Bir cevap yazın