Fark Yaratanlar – Nevzat Çelik


Fark Yaratanlar köşesinin bu ayki konuğu şair ve roman yazarı Nevzat Çelik.

Ömer Faruk Çolak: İktisat ve Toplum Dergisi’nin değerli okurları, Fark Yaratanlar köşesine birkaç aydır ara vermiştik, şimdi önemli bir edebiyatçı, şairle köşeye devam ediyoruz. Nevzat Çelik bu ayki konuğumuz. Bende de anıları olan biri. Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık’ta, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda, yüz yüze röportaj yapıyoruz. Önce kutlamalar nasıl geçti Nevzat Bey, biz gelemedik?

Nevzat Çelik: Bizim için çok değişik oldu. Çünkü işçi emeklisi olan annemle birlikte ilk kez 1 Mayıs İşçinin ve Emekçilerin Bayramı’nı kutlamaya gittik, Ayvalık meydanına. Annem uzun süredir demans olduğu için, “Anne, bugün işçinin, emekçinin bayramı” diye hatırlattım kendisine. O da “İşçinin, emeklinin bayramı” diye tekrarlamaya başladı. “Emekli değil, emekçi “ diye düzelttim. Bir pankartın arkasına geçtik. Renkli giysileri, takıları ve kırmızı fötr şapkasıyla dikkatleri üzerine çekti annem. Sanıyorum son zamanlarda Ayvalık’ta yapılan en kalabalık etkinlik ve kutlamaydı.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 145
Sayfa Aralığı: 37-42

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Şair. 15 Mayıs 1960, Boyabat / Sinop doğumlu. İstanbul Şişli Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi birinci sınıf öğrencisiyken tutuklanarak (1980) idam istemiyle yargılandı, yedi yıl hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra yayınevlerinde çalıştı, daha sonra arkadaşlarıyla Om Yayınevi’ni kurdu ve yönetti. Nevzat Çelik, cezaevinde yazdığı şiirlerden oluşun ilk şiir kitabı Şafak Türküsü’nü 1983 yılında yayımladı. Bu kitap edebiyat ortamında olumlu tepkilerle karşılandı. Sonra da ardı ardına Müebbet Türküsü, Suda Seken Hayat, Yağmur Yağmasaydı ve Sevgili Yoldaş Kurbağalar adlı kitapları yayımladı. Şafak Türküsü kitabı ile Akademi Kitabevi 1984 Şiir Ödülünü, serbest bırakıldığı yıl da Müebbet Türküsü adlı ikinci şiir kitabıyla Hasan Hüseyin ve Poetry International şiir ödüllerini kazandı (1987). Pen Club American Center tarafından onur üyeliğine seçildi.

Bir cevap yazın