Kayseri Ve Ekonomisi – Kenan Mortan, Osman Arolat


MÖ 2000’lerde hüküm süren Assurlular’un kurduğu Karum’un idare merkezi Kayseri’ye 21. km uzaklıkta Kültepe idi. Arkeolog Prof. Dr. Tahsin Özgüç’ün başlattığı kazılarda çivi yazılı 20 bin tablet bulunur. Prof. Özgüç tabletleri “Bunlar ticari anlaşmalardan, kendi aralarındaki çeşitli kontratlardan, borç, faiz, kredi senetlerinden, malların nakliyesinden, malların emanete yatırılmasından, özel mektuplardan, emre yazılı senetlerden, gümrük ve vergi metinlerinden, memorandumlardan, borç-zimmet kayıtlarından ve makbuzlardan oluşmaktadır” biçiminde açıklar

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 45
Sayfa Aralığı: 13 - 27

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın