Mülteciler ve Görünmez Duvarlar – Ayça Tekin-Koru


COVID-19 aşısına eşit erişim sağlamayan ülkeler, dünyaya yayılacak yeni varyantların kuluçka merkezleri haline gelerek dünya çapında olumsuz dışsallıklara yaratabilirler.

Tüm dünyayı, kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir, vatandaş-göçmen demeden bir buçuk senedir kasıp kavuran COVID-19 salgını, tüm çabalara rağmen hayatımızdan öyle hemen çıkacak gibi görünmüyor. Kanımca, bunun en önemli nedenleri arasında aşıya erişim eşitsizliği ve aşı tereddütü geliyor. Bu yazıda amacım, aşıya erişim eşitsizliğinin mülteciler boyutunu irdelemek, buna ilişkin tespitlerimi paylaşmak. Yazıda, sadece mültecilere değil, yeri geldikçe düzenli göçmenlere, sığınmacılara ve kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş kişilere de değineceğim.

Gelin, şimdi, salgının evrimine ilişkin şöyle çok kısa bir özet geçelim: COVID-19, şiddetli akut solunum sendromu korona virüs 2’nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bir enfeksiyon. Dünyada bilinen ilk vaka, Aralık 2019’da Wuhan’da tespit edildi. Hastalık kısa bir süre sonra küreselleşti ve 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgını, pandemi ilan etti.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 132
Sayfa Aralığı: 4-12

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ayça Tekin-Koru Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat bölümünden lisans derecesini 1994, yüksek lisans derecesini 1997 yılında aldı. Purdue Üniversitesi, Ekonomi bölümünde doktorasını 2001 yılında tamamladı. 2001-2003 yılları arasında Krannert School of Management bünyesinde konuk öğretim üyesi olarak MBA ve Ekonomi programlarında ders verdi. Sonrasında 2003-2011 yılları arasında Oregon State Üniversitesi, Ekonomi bölümünde görev yaptı. 2012-2016 yılları arasında TED Üniversitesi, İşletme Bölümü'nün kurucu bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Ayça Tekin-Koru çalıştığı üniversitelerde çeşitli düzeylerde uluslararası iktisat, oyun kuramı, mikroekonomi, makroekonomi ve sosyal meseleler iktisadı gibi dersler verdi. Araştırma konuları arasında, uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar ve iktisadi bütünleşme bulunmaktadır. Akademik araştırmalarının yanı sıra, 2012 yılından bu yana, İktisat ve Toplum dergisinde Sardunya adlı köşede Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine yazılar yazmaktadır. Prof. Dr. Tekin-Koru, halen, TED Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesidir.

Bir cevap yazın