Prekarya’nın Neoliberalizm’e Cevabı: Sorumsuzluk ve Sadakatsızlık Etiği – Daniş Navaro


Bir şirket, çalışanlarını elinde tutamazsa, kültürünü, kendisine özgü, sadece kendisine ait olan yapma etme biçimlerini, değerlerini, çalışma felsefesini oluşturamaz, kendi tarihini yazamaz.

Son zamanlarda, mavi veya beyaz yaka, özellikle yeni nesil gençlerin ağırlıkta olduğu çalışanların önemli bir kesiminde, iş dünyasında sık sık tanık olunan ve yakınılan bir davranış biçiminden söz ediliyor: sorumsuzluk ve sadakatsizlik. Sorumluluk, hesap verme, işe bağlılık, aidiyet, ilgi, dahil olma gibi hissiyatlar azalıyor. Performansın hedeflere göre ya da iş tariflerinde belirtildiği gibi gerçekleşmemesi, işlerin aksaması durumunda bir aymazlık, kayıtsızlık, tedirgin olmama şeklinde kendini gösteren bir davranış söz konusu. Çalışan ile iş arasındaki organik bağ kopmuş sanki. Yine, eskiden olduğu gibi, şirkete bağlılık, “o” şirkette çalışıyor olmanın gururu, sadakat gibi duyguların bitmekte olduğu gün gibi ortada. İş dünyası, sanki bir “sorumsuzluk ve sadakatsızlık etiğiyle” karşı karşıya.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 145
Sayfa Aralığı: 71-73

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Saint-Michel Fransız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirerek Fransa’ya gitti. Orléans Üniversitesinde, iki yıllık bir program sonunda, makro-ekonomi üzerine yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra Paris’te profesyonel iş hayatına atıldı; pazarlama ve satış alanında yönetici olarak çalıştı. 15 yılı aşkın bir süredir konusunda dünya lideri uluslararası bir kuruluşun Türkiye C.E.O’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.Yeditepe Üniversitesi, İşletme ve İletişim Fakülteleri M.B.A. programlarında, Çağdaş Yönetim, Liderlik ve Rekabet Stratejileri konularında dersler veren Navaro, Erickson College International’dan koçluk sertifikası sahibidir. Felsefenin onun için, “yeniden doğmak” anlamına geldiğini söyleyen yazar, Maltepe Üniversite Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Programını 2011’de bitirdi. Hâlen felsefe doktorasına devam ediyor. İnsan felsefesi, varoluşçuluk ve varlık felsefesiyle yakından ilgileniyor. Evli ve iki çocuk babası olan Daniş Navaro, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca dillerini biliyor.

Bir cevap yazın