Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Çınla Akdere


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde bu ayki konuğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üy. Çınla Akdere. Dr. Akdere’nin çalışmaları politik iktisat, edebiyat ve felsefe üzerine yoğunlaşmaktadır.

Ömer Faruk Çolak: Sohbete başlarken Fransa’da yayınlanan kitabınızdan dolayı sizi kutlamak istiyorum. Yayınlarınızı okuyanlar, baskın –egemen, ana akım- iktisada teslim olmayan bir iktisatçıyla karşılaşacaklar. Bunu uzun bir sürecin sonunda kazanılmış değer olarak görebiliriz. Buradan yola çıkarak gençlere de örnek olması açısından eğitim sürecinizi bize anlatır mısınız?

Çınla Akdere: Öncelikle çalışmalarımı ve şahsımı derginize davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Kitabım için söyledikleriniz içinse ayrıca teşekkür ederim. Mayıs 2021’de raflara ulaşan, Fransa’nın prestijli bir yayınevi olan Classiques Garnier’den çıkan kitabımın sevincini paylaşabilmek çok güzel. Kitabımın başlığı L’Arrière-plan philosophique de l’économie politique de John Stuart Mill (John Stuart Mill’in Politik İktisadının Felsefi Arka Planı). Bu benim ilk kitabım. Doktora tezimin kitaplaşmış versiyonu. Ben lisansımı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İktisat alanında; yüksek lisans ve doktoramı da Université Paris I Panthéon-Sorbonne’da İktisadi Düşünce Tarihi  alanında tamamladım. Doktora yıllarında Fransa’da bulunurken orada çeşitli üniversitelerde iktisat dersleri verdim. Bu üniversiteler Unversité Paris I PanthéonSorbonne, Université Cergy-Pontoise ve Université Paris VIII Vincennes Saint- Denis oldu. Doktoranın son yılında Université Sorbonne Nouvelle-Paris III’de Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’ne kabul edildim. Oradan da bu alandaki lisans diplomamı aldım. Daha sonra aynı bölümde yüksek lisansa başladım. Tezimi de yazdım fakat işlerin yoğunluğundan dolayı birkaç seminer eksiğim kaldı, tamamlayamadım.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 129
Sayfa Aralığı: 79-86

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Bir cevap yazın