Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu


Akademik yaşamınız nasıl başladı ve bugünkü noktaya nasıl ulaştınız? Eğitim sürecinizden başlayarak bize anlatır mısınız? 

1969 yılında, o zaman farklı zamanlarda yapılan iki farklı üniversite giriş sınavına girdim. Lisede fen şubesinde okuduğum için öncelikle mühendislik dallarında eğitim almayı düşünmekteydim ve kimya da ilgimi çekiyordu. Üstelik sınavda İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’ne girebilecek bir puanı da tutturdum. Ancak, ailemde o zamanlar kimya mühendisi olarak çalışan küçük teyzem ve büyük teyzemin oğlu (kuzenim) vardı. Her ikisiyle de konuştuğumda mesleklerinin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını gördüm. Bu arada 1968’de dünyadaki ve ülkemizdeki üniversitelerde başlamış olan öğrenci hareketleri de ilgimi çekmekteydi. Bunlar hakkında da elime geçen her kitap ve makaleyi okumaya başlamıştım. Küçük teyzemin eşi olan anayasa hukuku profesörü Tarık Zafer Tunaya dolayısıyla çok sayıda hukukçu ve iktisatçıyla da tanışma fırsatı bulmuştum. Sonunda 1969 yazında karar değiştirerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne kaydımı yaptırdım. 

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 124
Sayfa Aralığı: 57-90

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ersin Kalaycıoğlu, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve Bilim Akademisi üyesidir. Uzmanlık alanı karşılaştırmalı siyaset, Türk siyasal hayatı olup araştırma alanı siyasal katılma ve siyasal temsildir. Halen Siyasi İlimler Türk Derneği ve Bilim Akademisi yönetim kurulu üyesi olup 2004 – 2007 arasında Işık Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır. Türkçe yayınlanmış beşi A. Y. Sarıbay’la birlikte derleme olan yedi kitabı, ikisi Ali Çarkoğlu ile birlikte yayınlanmış üç İngilizce kitabı ve 2021’de yayınlanmak üzere kabul edilmiş bir İngilizce telif eser kitabı vardır. Kalaycıoğlu’nun Comparative Political Studies, Legislative Studies Quarterly, South European Society and Politics, Southeast European and Black Sea Studies, and Turkish Studies gibi dergilerde yayınlanmış çeşitli bilimsel makaleleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın