Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Prof. Dr. Ziya Öniş


 

İlk sorumuz her zaman hem genç akademisyenlere hem de akademisyen olmayı düşünen, bunu düşleyen öğrencilere bir örnek olsun diye şu oluyor: Neden iktisatçı oldunuz? Nasıl başladı eğitim süreciniz? Bu noktaya gelene kadar eğitim hayatınızda neler yaşadınız? 

Şöyle başlayayım, ailevi nedenlerden dolayı benim ortaokul ve lise hayatımın önemli bir kısmı İngiltere’de geçti. İngiltere’ye gittiğimizde 13 yaşındaydım. Ama her zaman sosyal bilimlere özel ilgim vardı. Daha ilkokuldan itibaren en sevdiğim ders tarihti. Tarihe büyük ilgi duyuyordum. Osmanlı tarihiyle çok ilgiliydim; bana o dönem alınan hediyeler tarih kitaplarıydı. O ilgi İngiltere’de ortaokulda da lisede de devam etti. Aslında tarihten hareket ederek sosyal bilimlere ilgi duymaya başladım denebilir. İktisadı da her zaman sosyal bilimlerin arasında bütünün bir parçası olarak gördüm. Bu süreçte şanslıydım da… London School of Economics (LSE)’e kabul edilerek lisans eğitimimi orada almamın  çok büyük avantajları oldu. Türkiye’den uzak olmanın kimi dezavantajları da oldu tabii. 

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 125
Sayfa Aralığı: 36-47

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1957 yılında İstanbul'da doğan yazar, lisans eğitimini 1978 ve yüksek lisans derecesini de 1979 yılında London School of Economics'te tamamlayan Öniş, doktora derecesini de Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nünden almıştır. Birçok üniversitede öğretim üyeli yapan Öniş halen Koç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde profesör olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın