Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Refet Gürkaynak


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde bu ayki konuğu, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refet Gürkaynak. Türkiye’nin önde gelen makro iktisatçılarından olan Prof. Dr. Gürkaynak, dergimizin Danışma Kurulu üyesidir.

Ömer Faruk Çolak: İktisat ve Toplum Dergisi’nin değerli okurları, bu ayki Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refet Gürkaynak. Refet Hoca hem dergimizin danışma kurulu üyelerinden hem de toplantılarımıza katılım sağlayarak değerli konuşmalarıyla dergimize destek sağlıyor.

Klasik soruyla başlamak istiyorum, Refet Hocam. Akademisyen olmaya nasıl karar verdiniz? Alan olarak iktisadı neden seçtiniz? Akademisyen bir aileden geldiğinizi biliyorum. Ailenizin kariyer seçiminize etkisi oldu mu?

Refet Gürkaynak: Babam ODTÜ’de, annem Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi. Dolayısıyla akademisyenlik bizde aileden geliyor, ben aile mesleğini devam ettiriyorum. Onlar yaptıkları işi severdi. Akademisyen olmaya ne zaman karar verdiniz sorusunun çok net bir cevabı yok çünkü akademisyen olma isteğim hep vardı.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 133
Sayfa Aralığı: 79-90

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Refet S. Gürkaynak Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde profesör ve bölüm başkanıdır. Gürkaynak ayrıca Center for Economic Policy (Londra), Center for Financial Studies (Frankfurt), CESIfo (Münih) ve Bilim Akademisi üyesidir. Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Bilkent ve Princeton üniversitelerinden iktisatta lisans ve doktora derecelerini alan Gürkaynak ABD Merkez Bankası’nda iktisatçılık ve Massachusetts Institute of Technology’de ziyaretçi öğretim üyeliği yapmıştır. Araştırma alanları para politikası, mali piyasalar ve genel olarak makroiktisattır. Bu konularda yaptığı yayınlar alanın önde gelen uluslararası dergilerinde yayımlanmıştır. TCMB ve AMB’ye danışmanlık yapmış olan Gürkaynak çalışmalarıyla TÜBA, TÜBİTAK, TC Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’ndan ödül almıştır.

Bir cevap yazın