Torun Ahmet Emre Ateş’in kaleminden Prof. Ahmet Ateş – Osman Arolat


Genç bilim insanı Ahmet Emre Ateş, büyükbabası Prof. Dr. Ahmet Ateş’i ailesinin diğer kişileri ve dostlarıyla beraber kaleme alarak, bir kitap yayınladı. Kitabın başlığı: “Her Sayfası Altın Değerinde: Ahmet Ateş, Ailesi: Hatıralar, Belgeler, Resimler”.

Büyüyen Ay Yayınları’nın hatırat listesinde yer alan kitabı, yayınevi şöyle tanıtıyor:

“İstanbul’da güngörmüş ahşap mobilyaların kitap kokusuyla karıştığı, hatıralarla dolu bir ev. Prof. Ahmet Ateş ve ailesinin evi. Türkiye’de kültür, bilim ve siyaset üçgeninde yaşananların kısa tarihini anlamak açısından önemli bir kesişim noktası.

Bilim dünyası için, ‘Her sayfası altın değerinde olan’ eserleriyle adından bahsettiren Ahmet Ateş’in hayatı, eşi Fikret Ateş’le olan evliliği, çocukları Ertunga Ateş ve Toktamış Ateş’in anıları, elinizdeki bu kitabın paylaşmaya çalıştığı tanıklıklardır. Üç nesildir akademisyen olan bu ailenin yaşam öyküsü, torun Ahmet Emre Ateş tarafından biraz otobiyografik, biraz monografik tarzda kaleme alınmaktadır.

Halide Edip Adıvar’dan Hellmut Ritter’e, Şerafettin Yerlikaya’dan Bernard Lewis’e kadar pek çok önemli isimle yaşanan dostluklar, entelektüel bir dünyanın kapısını aralamamızı sağlar. Bir bilim insanının hayatından yola çıkarak ailesiyle içinde bulunduğu şehrin, toplumun ve ülkenin tarihini yeniden keşfetmekteyiz. Bireysel hatıralar her zamanki gibi bir kez daha kolektif hafızanın oluşmasında önemini göstermektedir. Kitaplar arasında yaşayan bir ailenin, kuşaktan kuşağa aktardıkları bilim, kültür ve politikadaki değişmeyi anlamamız açısından daha ne kadar çarpıcı olabilir ki?”.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 131
Sayfa Aralığı: 123-128