Türkiye’den Yolu Geçen Bir Nobelli – Mehmet Saya


Kalkınma uzmanı olan Tinbergen, Türkiye’de tamamen ekonometrik modelle değil, Harrod- Domar tipi büyüme modeliyle birleşen bir girdi-çıktı modeliyle çalışmıştır.

Erwin Dekker tarafından yazılan Jan Tinbergen (1903–1994) and the Rise of Economic Expertise [Jan Tinbergen (1903–1994) ve İktisadi Uzmanlığın Yükselişi] isimli kitap 2021 yılının haziran ayında Cambridge Üniversitesi tarafından basıldı. İlginçtir, Türkiye’de çok konuşulmadı ve hak ettiği ilgiyi görmedi. Umarım bu yazı kitabın daha fazla duyulmasına ve okunmasına sebep olur. a

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 145
Sayfa Aralığı: 78-80

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1986 yılında Adıyaman’da doğdu. 2010 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2016 yılında Marmara Üniversitesi iktisat politikası bilim dalında yüksek lisans ve 2021 yılında aynı üniversitenin iktisat tarihi bilim dalında doktora yaptı. Ulusal ve uluslararası kongrelerde sunduğu bildirileriyle ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Deniz ticareti, Osmanlı Devleti’nin geç dönem ve Türkiye’nin erken dönem iktisat tarihi ile ilgilenmektedir.

Bir cevap yazın