Yeni Sanayi Odağı: Gaziantep – Kenan Mortan, Osman Arolat


Antep ekononomisinin geçmişinde 3 büküm noktası var. Birinci büküm, 16. yy. da 1526’da Yavuz’un Mısır Seferi sonrası, Antep’in bağımsız bir bölge ekonomisi olma yolunda attığı temeller. Bu temeller, bölge ekonomisi olarak Antep’ı (Ayntab) civardaki Urfa, Mardin ve Diyarbakır’dan çok farklı bir çekim merkezi haline getirdi. İkinci büküm, bir kent duruşu. Ulusal direnişi henüz örgütlememiş Anadolu topraklarında Antep, 1920’de, Fransız işgalcisine karşı inanılmaz bir mücadele sergileyerek, işgali püskürttü. Direnme hareketi için kurulan “İmalat-ı Harbiye Fabrikası”, Antep ekonomisinin temellerini oluşturdu. Üçüncü büküm, 1974’de BM-UNİDO’ca Örnek Sanayi Sitesi’nin kurulmasıdır. Bu bölge, sanayinin çıraklık sürecini tamamlamasını hedefliyordu. Bu Çarşı’nın mensupları ‒ismi ironikdir, aslında Çarşı çok önemli bir işlev gördü‒ Antep’de serpilen 4 sanayi bölgesinin yapıtaşı girişimcileri oldu. Bu “öncü” sanayi sitesinin Antep’de kurulma kararı ve organizasyon düzeniyle benzeri Anadolu kentlerinin üstüne çıktı.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 38
Sayfa Aralığı: 27 - 37

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın