Yerel Sanayi Odağı: Denizli – Kenan Mortan, Osman Arolat


Denizli ve çevresinin üretkenliği kolonizatör denizcilerle olan ilişkisine dayanır. Ord. Prof. Dr. Akurgal, Anadolu Uygarlığında, MÖ 12. yy.’dan sonra 1000 yıl süreyle denizci kavimlerin B. Menderes ve ardalanında, tarımsal üretim yanında seramik, cam, metal eşya ve kumaş ürünlerini Akdeniz havzasına ihraç ettiklerine işaret eder. Denizli yöresi, esas gelişmeyi Roma İmparatorluğu’na bağlandığı MÖ 2. yy sonrası gösterir.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 39
Sayfa Aralığı: 61 - 71

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın