14 Mayıs Sonrasında Türkiye Ekonomisi – Osman Aydoğuş


Kurlardaki yüksek oranlı bir yükselişin döviz cinsi borçların faiz, KÖİ garantileri ve KKM ödemelerinde yol açacağı artışlar; deprem harcamaları; özellikle kamu bankaları ve Varlık Fonu’ndaki halı altına süpürülmüş açıklar ve SGK açığının patlaması, bütçe açığının hiç öngörülemeyen bir hızla yükselmesine yol açabilir.

Geçen ayki yazımızda seçimler öncesinde Türkiye ekonomisini ele almış, son yılda Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi altında uygulanan ekonomi politikalarının sonuçlarını değerlendirmiştik. Hangi göstergeyle bakılırsa bakılsın, bu dönemde ekonomik performansın (TÜİK’in düşürülmüş enflasyon ve işsizlik, şişirilmiş büyüme ve istihdam istatistiklerine rağmen) çok zayıf olduğunu, son bir buçuk yıldır uygulanan Türkiye Ekonomik Modeli’nin (TEM) de iflasın eşiğine geldiğini görmüştük. Seçimlerden sonra hangi ittifak iktidara gelirse gelsin, TEM’in terk edileceği muhakkak. Asıl merak edilen ise seçimleri hangi ittifakın kazanacağı kadar, olası iktidarların nasıl bir ekonomi programı uygulayacakları ve ekonominin nasıl gelişeceği.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 151
Sayfa Aralığı: 31-38

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1954 yılında Afyonkarahisar, Çakırköy’de doğdu. Burdur Lisesinde parasız yatılı öğrenci olarak okudu. Lise eğitimi boyunca TÜBİTAK bilim adamı yetiştirme bursunu aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans (1979) ve yüksek lisans (1983), Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden doktora (1988) derecelerini aldı. 1980 yılında A.İ.T.İ.A. Ekonomi fakültesinde Kantitatif İktisat Kürsüsü’nde asistan olarak akademik kariyerine başladı. 2000-2001 döneminde Fulbright bursu ile Maryland Üniversitesi Tarım ve Doğal Kaynak Ekonomisi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2001 yılında geçtiği Ege Üniversitesi’nde İktisat Bölüm Başkanı ve senatör olarak görev yaptı. Makro iktisat, büyüme-kalkınma, girdi-çıktı analizi, tarım ekonomisi ve uygulamalı iktisat alanlarında çok sayıda makale, araştırma, kitap ve çevirileri vardır. Radyo Ege Kampus’te ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nda uzun yıllar Egenomi adlı haftalık ekonomi programını yaptı. İktisat ve Toplum Dergisi’nde Hal ve Gidiş köşesinde yazmaya devam etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.

Bir cevap yazın