21. Yüzyılda Merkez Bankacılığı – Mahfi Eğilmez


Son elli yıl içinde parayı kısıtlamaktan parasal gevşemeye, faizi düşürmekten yükseltmeye ve tekrar yükseltmeye savrulan merkez bankaları için yirmi birinci yüzyılın ikinci çeyreğine giderken net bir görev tanımı yapılması mümkün bulunmuyor.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında merkez bankaları para politikasını, büyümeden enflasyona, işsizlikten dış ticarete kadar hemen her alanda kullanmakla görevlendirilmişti. Bu görevler maliye (ya da hazine) bakanlıkları için de farklı değildi. Merkez bankası ile hazine arasında amaç yönünden bir farklılık olmasa da sorumluluklar farklıydı: Merkez bankaları para basmak ve para politikası uygulamasından sorumluydu, hazine ise vergi toplamak ve maliye politikasından sorumluydu.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 144
Sayfa Aralığı: 4-7

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdi. Doktorasını Gazi Üniversitesi'nden 'Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı' başlıklı tezi savunarak aldı. Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptı. 1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atandı, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrıldı. Hazine'de görev yaptığı dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundu. Kamu kesiminden ayrıldıktan sonra özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde on yıl öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business dergisinde köşe yazıları yazdı, CBNCe ve NTV televizyonlarında ekonomi danışmanı ve yorumcusu olarak çalıştı. Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders veriyor. Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığı katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirildi, Türk Eskiçağ Enstitüsü'ne muhabir üye olarak seçildi.

Bir cevap yazın