Enerjide Dönüşümün Ekonomi Politiği – Erinç Yeldan


Piyasa sinyallerine dayalı bir kömürden çıkış beklentisi gerçekçi değil. Kömürden çıkış sağlanamaz ise ne Avrupa Yeşil Mutabakatı ne de net sıfır emsiyon hedefine ulaşmak mümkün.

Biraz fazla iddialı bir başlık oldu bu; enerjide dönüşümün ekonomi politiği… Tüm dünyayı sarıp sarmalayan net sıfır emisyon hedeflerinin ana ekseninde enerjide dönüşüm var. Küresel iklim kriziyle mücadelenin olmazsa olmazı enerjide dönüşüm ve enerjide dönüşümün olmazsa olmazı da kömürden ve genel olarak fosil yakıtlara dayalı enerji üretiminden çıkış. Bu yazımız da bu çetrefilli meselenin ekonomi politiği üzerine odaklanma iddiasında. İTD’nin sayfa ve okuyucunun da sabır sınırlarını gözeterek bu yönde bir iki adım atmak arzusundayım.

Giriş: Karbon Bütçesi, Net Sıfır Emisyon ve Enerjide Dönüşüm

Önce rahatsız edici bulguları anımsayalım. Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 6. Dönem Çalışma Grubu’nun hazırladığı “İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli Rapor”u, önümüzdeki 20 yıl içinde, 1.5°C derecenin aşılacağının altını çiziyor.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 137
Sayfa Aralığı: 4-7

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Erinç Yeldan, 1960 yılında İzmit’te doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İktisat Doktorası derecesini 1988 yılında Minnesota Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi’ne katıldı. Aynı Üniversite’de 1990’da Doçent; 1998’de de Profesör ünvanını aldı. Profesör Yeldan halen İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapmakta ve uluslararası ekonomi, kalkınma ekonomisi ve makroekonomik modeller üzerine çalışmaktadır. Merkezi Yeni Delhi’de olan Uluslararası Kalkınma İktisatçıları Birliği (IDEAs) kurucu-direktörlerinden olan Profesör Yeldan, 1998 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bilim teşvik ödülü sahibidir.

Bir cevap yazın