Fark Yaratanlar: Osman S. Arolat


Fark Yaratanlar köşemizde Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın bu ayki konuğu Osman S. Arolat. Arolat, Dünya Gazetesi’nin başyazarıdır ve Arolat’ın Kitaplığı köşesiyle İktisat ve Toplum Dergisi’nin en çok yazıya sahip yazarıdır. Bu söyleşide de kendisine yöneltilen soruları kendi yöntemleriyle yanıtlayarak söyleşiyi bir bütün olarak okurlara sunmaktadır. Bu ay Fark Yaratanlar’da tıpkı kitabının adı gibi, “Tecrübe Konuşuyor”…

Ankara’da İsmet Paşa Mahallesi’nde Akşehir Sokak’ta çok soğuk bir kış gününde, 1942’de dünyaya geldim. Ailenin beşinci çocuğu olarak doğdum.

O semtin İsmet Paşa İlkokulu’nda eğitimime 1948’de başladım. 1950’de iktidar değişince okulumuzun adı da Turgut Reis İlkokulu oldu. İsmet Paşa diye başladığım okulumdan Turgut Reis İlkokulu olarak 1953’te mezun oldum.

İlkokul dönemimde şiirler okurdum. Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin” şiirini hem okuldaki önemli günlerde, hem de 23 Nisan’da Ulus’taki Atatürk Anıtı’nda birkaç yıl üst üste topluluğa okudum. İlk okul dönemimdeki kişiliğimi oluşturan olaylardan bir ikisine ait anekdotları aktarmak isterim.

MAKALENİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 126
Sayfa Aralığı: 80-91

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın