Harun Karadeniz için Bir Vefa – Osman S. Arolat


TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, 1975 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden İTÜTB Başkanı Harun Karadeniz için, ölümünün 45. yılında bir vefa toplantısı düzenleyip anmanın yanında, toplantıdaki konuşmaları ”Bilim, Teknoloji, Mesleğimiz ve Demokrasi Mücadelesinde Harun Karadeniz” başlığıyla kitaplaştırmış.

Oda Başkanı Cemal Gökçe’den Vefa toplantısını düzenleyen İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe’nin, Karadeniz’i “Yorulmayan bir devrimci” diye taktim ettiği konuşmasından bir alıntıyla başlayalım: “Harun Karadeniz bir mücadele döneminin önemli bir bileni, bir simgesidir. Unutmayız/unutturmayız. 68 kuşağının bir bireyi olarak barışı önemsiyordu, savaşa ve silahsızlanmaya karşı durmanın ülkemiz ve dünyamızdaki yoksulluğu azaltacağının farkındaydı. Montaj sanayiine dayalı kalkınmanın yerine, makine  üreten bir sanayinin kurulmasını talep ediyordu. Parasız ve eşit bir eğitim istiyordu. Bu istekleri bugün için de gerçekçidir.”

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 121
Sayfa Aralığı: 109 - 111

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın