Hükümetler, Sermaye Sınıfı ve Ekonomi – Ömer Faruk Çolak


Enflasyon gökten düşmez. İlahi güçler bu tip sorunlarla ilgilenmiyor.

Dünya ekonomisi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrası yeni bir krize girdi. Enflasyon oranı başta ABD olmak üzere birçok batı yakası ülkesinde son kırk yılın üstüne çıktı. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Savaş çıkmasa da dünya ekonomisi diken üstündeydi. Daha yılın başında IMF’nin blog sayfasında, S. Danninger , K. Kang ve H. Poirson tarafından yazılan makalede şu uyarılarda bulunuluyordu:

– Geçen yılın büyük bir bölümünde yatırımcılar, istikrarsız ekonomik toparlanma ve arz darboğazlarının yavaş yavaş çözülmesi nedeniyle ABD’de enflasyonun geçici olacağı yönlü bir fiyatlama yaptılar. Şimdi beklenti değişti.

– Fiyatlar neredeyse kırk yılın en yüksek düzeyine çıktı. Üstelik ücretler de artma eğilimine girdi.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 143
Sayfa Aralığı: 18-24

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın