İcatların Tarihsel Dönemlerini Yeniden Düşünmek – Ergun Türkcan


Günümüzün modern teknolojileri, ortaya çıkmış belli medeniyet tabanlarında yer alan milli devletlerin ve artık onların da üstünde faaliyet gösteren çok-uluslu dev teknolojik şirketlerin laboratuvarlarında gelişmektedir.

Yazının Nedeni

Geçen yıl, 2022, Mülkiye’de (SBF), Prof. Erdem Denk Arkeopolitics konulu bir dizi toplantı düzenlendi. Ben de bu toplantılardan üçüncüsüne video-konferans yoluyla katıldım. Daha doğrusu 20 Aralık 2022’de, Prof. Dr. Harun Taşkıran “Taştan Metale Alet Teknolojisi” konusunu ele alırken ben de “Sümerlerden Günümüze Bilim ve Teknoloji” konusunda konuştum; kafamda bu alandaki hâlâ çözemediğim bazı sorunları, internet yoluyla dinleyicilere naklettim. Yeni sorunları açıklamadan önce, mevcut duruma kısaca değinelim.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 147
Sayfa Aralığı: 51-64

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1940'ta Muğla'da doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra, 1962'de, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu; askerlik hizmetinden sonra yeni kurulan TÜBİTAK'ta Türkiye'nin ilk Bilim Politikası Ünitesi'ne atandı. Bu alandaki ilk profesyonel araştırıcı olan Türkcan, doktorasını İngiltere'de Sussex Üniversitesi, SPRU'da (Science Policy Research Unit) OECD Fellow olarak hazırladı ve 1972'de Ankara Üniversitesi'nden iktisat doktorasını aldı. 1974'te TÜBİTAK'tan ayrılan Ergun Türkcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda, Ankara Belediyesi'nde çalıştı. Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 1979'da doçent oldu. 1978-1979'da Devlet Planlama Teşkilatı'nda, İktisadi Planlama Dairesi Müşaviri sıfatıyla Dördüncü Plan çalışmalarına katıldı. 1982'de üniversiteden ayrıldı ve çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra 1988'de yeniden üniversiteye döndü. Önce Gazi Üniversitesi'nde, sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde profesör olan Türkcan, 2007'de emekliye ayrıldı. Yazar, 1993'ten 2003'e kadar, kısmi zamanlı, TÜBİTAK Başkanı Bilim Politikası Danışmanı olarak çalıştı; bu arada 2000-2002 arasında kurumun Bilim ve Teknoloji Politikaları Daire Başkanlığı'na vekalet etti. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Science and Technology Policy Studies (STPS) lisans-üstü programında yer alan Bilim ve Teknoloji Tarihi derslerini veren Türkcan'ın bu alanda birçok makale ve tebliğine ek olarak Teknolojinin Ekonomik Politiği başlıklı başka bir kitabı daha vardır.

Bir cevap yazın