İktisat ve İnsan – Kenan Mortan


Her türden inancı ve o inancın insanlarını yaşatmak ve çoğaltmak, günümüz dünyasında yaşamsal bir misyon borcu.

Gılgamış Destanı, yarı efsanevi bir kişi hakkında kaleme alınmış, insanlığın ilk destanı. Onu Türkçemize kazandıran Sait Maden’in sözleriyle ‘’İnsanoğlunun en eski sözel yaratısı olan bir destan’’.

Gılgamış, ölümsüz bir yaşamın gizini araştırır. “Mutlukluklar Ülkesi” Dilun’da bu gizemi öğrenir.

Denizin dibindeki bitkiyi, “ölüm sularını geçerek”, suyun derinliklerine dalıp “yaşam tohumunu” çıkarır. 10. Tablet’te şu yargıya varır:

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 145
Sayfa Aralığı: 74-77

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Kenan Mortan (d. 1951, İzmir), Türk ekonomist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Mortan, lisans eğitimi sonrası aynı fakültede Prof. Gülten Kazgan yönetiminde doktora çalışması yaptı. 1983 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu. Kenan Mortan, 1983-1991 yılları arasında Konrad Adenaur Vakfı adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, 40 ilde 500'ün üzerinde seminer verdi. Burs kazanarak ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak, bölgesel planlama konusunda çalıştı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeliği ve Dünya gazetesinde yazarlık yapan Prof. Dr. Kenan Mortan, NTV’de ekonomi konusunda yorumlarda bulunmaktadır. Mortan'ın yayımlanmış kitapları bulunmakta olup, polit - ekonomi konusunda yetkin bir isim olarak kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın