Normatif İktisat, Pozitif İktisat ve Sanat İlişkisine Karmaşıklık Yaklaşımı – Ercan Eren


Kadim Yunan’da, ekonomi kavramına ilk rastladığımızda, onu tamamlayan Techne (art, sanat, zanaat) kavramıdır. Bugün, aritmetik (sayı sanatı) örneğinde olduğu gibi, çok sayıda kavram, Techne’yi içinde barındırmaktadır.

Tarihsel süreç içinde Techne(art) kavramı; sanat (güzel sanatlar), formel ve sosyal bilimler (liberal sanat) ve uygulamalı bilimler (teknoloji, tıp, mühendislik) anlamında kullanılmaktadır.

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ercan Eren 1957 yılında Denizli'de doğdu. 1978 yılında istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktora yaptı. 1980-1993 yılları arasında Uludağ Üniversitesi'nde araştırma görevlisi, yardımcı doçent ve doçent olarak çalıştı. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne profesör olarak atandı. Evli ve bir çocuk babasıdır. Ercan Eren, İktisatta Yöntem, Piyasa-Özgürlük ve Eşitlik, Makro İktisat, Mikro İktisat ve Türkiye'de 1998-1999 Krizinde Yönetici Davranışları (ortak çalışma) adlarında yayınlanmış beş kitaba sahiptir. Ercan Eren'in iktisatta yöntem, iktisat eğilimi, iktisadi düşünce tarih, piyasa ve etkinlik sorunları, geçiş ekonomileri, makro iktisat, siyaset ekonomisi alanlarında yoğunlaşan yüzden fazla makalesi yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın