Prof. Chris Freeman’ın Hayatı (1921 – 2010) ve Katkıları Hakkında – Ergun Türkcan


Bir sonraki makalede, C. Freeman’ın oğlu tarafından Antalya’da bir kongrede yapılmış olan konuşmanın tercümesini göreceksiniz. Bu, oldukça duygusal fakat doğru bir değerlendirmedir. Ancak teknik anlamda onun bir hayat hikayesi, bir CV yani “curriculum vitae” değildir. Bu bakımdan bazı dipnotlarıyla Türk okuyucular için bazı bilgiler eklemeye çalıştım. Bunların dışında, Chris Freeman’ın ölümü üzerine Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji ekine gönderdiğim bir yazımda onun hayatı ve eserleri hakkında çok daha fazla bilgi vermiş ama duygusallığımı da yenememiştim; o yazıdan kısa bir alıntı:

“Onu eşimle birlikte Sussex’te 2003 Kasım’ında, son gördüğümde, bacağına protez takılmış, ancak, koltuk değneğiyle yürüyebiliyordu. Ona Türkçeye çevirdiğim Yenilik İktisadı kitabını takdim etmek için gitmiştik. NIESR günlerinden beri sekreteri, baş asistanı, büyük yardımcısı dostumuz Jackie Fuller bizi Lewes istasyonundan aldı; Chris arabadaydı, Sussex Downs denilen o inanılmaz güzel kırları köyleri gezip, ünlü bir kır pub’ında uzun bir yemek yedik. Sonra eski dostlar, Geoff Oldham ve eşi Brenda’nın bir Sussex köyündeki evlerine akşam çayı içmeye gittik, onlar da iyice yaşlanmışlardı, kitabı onlara da takdim ettik. Bu, onları da son görüşümüzdü.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 142
Sayfa Aralığı: 59-60

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1940'ta Muğla'da doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra, 1962'de, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu; askerlik hizmetinden sonra yeni kurulan TÜBİTAK'ta Türkiye'nin ilk Bilim Politikası Ünitesi'ne atandı. Bu alandaki ilk profesyonel araştırıcı olan Türkcan, doktorasını İngiltere'de Sussex Üniversitesi, SPRU'da (Science Policy Research Unit) OECD Fellow olarak hazırladı ve 1972'de Ankara Üniversitesi'nden iktisat doktorasını aldı. 1974'te TÜBİTAK'tan ayrılan Ergun Türkcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda, Ankara Belediyesi'nde çalıştı. Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 1979'da doçent oldu. 1978-1979'da Devlet Planlama Teşkilatı'nda, İktisadi Planlama Dairesi Müşaviri sıfatıyla Dördüncü Plan çalışmalarına katıldı. 1982'de üniversiteden ayrıldı ve çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra 1988'de yeniden üniversiteye döndü. Önce Gazi Üniversitesi'nde, sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde profesör olan Türkcan, 2007'de emekliye ayrıldı. Yazar, 1993'ten 2003'e kadar, kısmi zamanlı, TÜBİTAK Başkanı Bilim Politikası Danışmanı olarak çalıştı; bu arada 2000-2002 arasında kurumun Bilim ve Teknoloji Politikaları Daire Başkanlığı'na vekalet etti. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Science and Technology Policy Studies (STPS) lisans-üstü programında yer alan Bilim ve Teknoloji Tarihi derslerini veren Türkcan'ın bu alanda birçok makale ve tebliğine ek olarak Teknolojinin Ekonomik Politiği başlıklı başka bir kitabı daha vardır.

Bir cevap yazın