Sanayi İçeride Kazandığını Dışarıda Veriyor – Osman Aydoğuş


2021 ve 2022 yıllarında küresel gıda ve enerji fiyatlarında hızlı artışlar oldu. Aynı dönemde kurlarda da peş peşe şok artışlar yaşandı. Küresel fiyatlardaki ve kurlardaki bu hızlı ve uzun süre devam eden artışlar üretici fiyatlarında katmerli artışlara yol açtı, ama tüketici fiyatlarındaki artışlar (tüketici fiyatlarına geçişkenlik) beklendiği gibi sınırlı kaldı.

Türkiye ekonomisi giderek hızlanan bir enflasyon sürecinin içinden geçiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun özellikle tüketici enflasyonunu gerçekte olduğundan daha düşük ölçtüğü artık genel kabul görüyor. Eksik ölçüme rağmen, TÜİK’in tüketici enflasyonu bile Mayıs ayı itibarıyla yüzde 73,5’a ulaştı. Oysa 2021 yılı Kasım ayına kadar yıllık enflasyon oranı yüzde 20’nin altındaydı. Politika faizinde peş peşe yapılan indirimlerin tetiklediği kur artışları sonrasında üretici enflasyonu da hızla yükseldi. Benzer ama daha yavaş bir artışı tüketici enflasyonunda da gördük. Geçen yılın Mayıs ayında yüzde 40’ın altında olan üretici enflasyonu Kasım ayından sonra hızla yükselerek bu yılın Mayıs ayında yüzde 132’nin üzerine çıktı.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 141
Sayfa Aralığı: 14-17

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1954 yılında Afyonkarahisar, Çakırköy’de doğdu. Burdur Lisesinde parasız yatılı öğrenci olarak okudu. Lise eğitimi boyunca TÜBİTAK bilim adamı yetiştirme bursunu aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans (1979) ve yüksek lisans (1983), Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden doktora (1988) derecelerini aldı. 1980 yılında A.İ.T.İ.A. Ekonomi fakültesinde Kantitatif İktisat Kürsüsü’nde asistan olarak akademik kariyerine başladı. 2000-2001 döneminde Fulbright bursu ile Maryland Üniversitesi Tarım ve Doğal Kaynak Ekonomisi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2001 yılında geçtiği Ege Üniversitesi’nde İktisat Bölüm Başkanı ve senatör olarak görev yaptı. Makro iktisat, büyüme-kalkınma, girdi-çıktı analizi, tarım ekonomisi ve uygulamalı iktisat alanlarında çok sayıda makale, araştırma, kitap ve çevirileri vardır. Radyo Ege Kampus’te ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nda uzun yıllar Egenomi adlı haftalık ekonomi programını yaptı. İktisat ve Toplum Dergisi’nde Hal ve Gidiş köşesinde yazmaya devam etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.

Bir cevap yazın