AKP Dönemi Ekonomisine Giriş ve Para Politikasının Önemi – Öner Günçavdı


Bunca yıllık AKP iktidarında uygulanan sermaye birikim modeli, maalesef ülkemizin gelişmişlik seviyesine yakışmayan bir şekilde, modası geçmiş, belki de olabilecek en basit birikim modellerinden biri olarak, çoğunlukla devlet müdahaleleriyle işlerlik kazanabilecek bir ticari sermaye birikim modelinden öteye geçememiştir.

Bugünkü AKP, Merkez Bankası bağımsızlığını uygulamaya çalıştığı ekonomi programı için tehdit olarak görmekte ve bağımsızlığı tanımamaktadır.

Siz bakmayın Merkez Bankası yetkililerinin bağımsızlık vurgularına; onlar da çok iyi biliyorlar, bağımsızlıkta çok ısrar ederlerse, mevcut yasalar hiçe sayılarak görevden alınabileceklerini.

Yine siz bakmayın, Orta Vadeli Program’da enflasyonla mücadelede sıkı duruş vurgusuna ve enflasyon hedeflemesi politikasına devam edileceği vaatlerine. Enflasyonun %20’leri zorladığı, politika faizinin ise %19’larda kaldığı bugünlerde, ulusal ve uluslararası yatırımcılar ciddi ciddi faizlerde indirim beklemekte. Oysa iktidarının ilk yıllarında Merkez Bankası’nın izlediği başarılı para politikası, AKP iktidarının uygulamalarına önemli destek sağlamış, hatta iktidarını perçinleyecek bazı harcamalarının finansmanı için kaynak yaratmıştı.

AKP, iktidarını bu denli güçlü bir şekilde desteklemiş olan bir para politikasına neden sırtını döndü ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tanımamaya başladı?

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 133
Sayfa Aralığı: 64-78