“Köleliğe Giden Yol”da Neden Hayek Haksız Çıktı? – Ercan Eren


Statik denge analizinde sorun çözülemez; denge analizinde belirsizlik, risk, değişme, inisiyatif yoktur. Asıl olan dinamizm içinde “dengeye ulaşmadan” iktisadi etkinliğin sağlanmasıdır.

İkinci Dünya Savaşı sonrası, planlamanın, kamulaştırmanın yaygın olduğu ve taraftar topladığı bir dönemdir. Bu gelişmeler karşısında, Friedrich August von Hayek, bugün de güncelliğini koruyan bir kitap (Köleliğe Giden Yol, 1944) ve bir makale (Toplumda Bilginin Kullanımı, 1945) yayımladı.

Köleliğe Giden Yol, özellikle eşitlik sorunundan hareketle önerilen ve uygulanan (merkezi) planlamanın, kamulaştırmanın kaçınılmaz olarak bireysel özgürlükleri, demokrasiyi ortadan kaldıracağına ilişkin manifesto niteliğinde bir kitaptır. Toplumda Bilginin Kullanımı makalesinde ise, merkezi bilgiye karşı âdemi merkeziyetçi bilginin, kendiliğinden düzenin önemi ve üstünlüğüne dikkat çekilmektedir.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 137
Sayfa Aralığı: 54-62

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ercan Eren 1957 yılında Denizli'de doğdu. 1978 yılında istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans ve doktora yaptı. 1980-1993 yılları arasında Uludağ Üniversitesi'nde araştırma görevlisi, yardımcı doçent ve doçent olarak çalıştı. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne profesör olarak atandı. Evli ve bir çocuk babasıdır. Ercan Eren, İktisatta Yöntem, Piyasa-Özgürlük ve Eşitlik, Makro İktisat, Mikro İktisat ve Türkiye'de 1998-1999 Krizinde Yönetici Davranışları (ortak çalışma) adlarında yayınlanmış beş kitaba sahiptir. Ercan Eren'in iktisatta yöntem, iktisat eğilimi, iktisadi düşünce tarih, piyasa ve etkinlik sorunları, geçiş ekonomileri, makro iktisat, siyaset ekonomisi alanlarında yoğunlaşan yüzden fazla makalesi yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın