Sosyal Bilimciler Konuşuyor: Osman Aydoğuş


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor’da bu ayki konuğu Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Aydoğuş. Prof. Aydoğuş, İktisat ve Toplum Dergisi’nde Hâl ve Gidiş köşesiyle Türkiye ekonomisinin nabzını tutan değerli yazılarıyla yer alıyor.

Sevgili Osman biz şöyle başlıyoruz biliyorsun, iktisatçı olmayı neden istedin? Hangi süreçte iktisatçı olma düşüncesi sende ortaya çıktı? Bu soruyu yanıtlarken eğitim sürecini de göz önüne alarak yanıtlarsan seviniriz.

  • Afyonkarahisar merkeze bağlı Çakırköy doğumluyum. Hali vakti yerinde sekiz çocuklu bir çiftçi ailenin altıncı çocuğuyum. 1954 doğumluyum, yani 78 kuşağındanım. Köyde doğdum ama çocukluğum eski şehirde kale dibinde bir Türk evinde geçti. İlkokulu Afyonkarahisar’da okudum. Son sınıfta devlet parasız yatılı sınavına girdim, kazandım. Sanıyorum o yıla özgü bir şeydi, beni Afyon Lisesi’nin değil de Burdur Lisesi’nin yatılı bölümüne verdiler, niye bilmiyorum. Ortaokulu ve liseyi Burdur Lisesi’nde okudum. Okumayı seven bir öğrenciydim. Geriye dönüp baktığımda öğretmenlerimin büyük bölümünün çok iyi olduklarını açıklıkla görebiliyorum.
Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 126
Sayfa Aralığı: 0102-110

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1954 yılında Afyonkarahisar, Çakırköy’de doğdu. Burdur Lisesinde parasız yatılı öğrenci olarak okudu. Lise eğitimi boyunca TÜBİTAK bilim adamı yetiştirme bursunu aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans (1979) ve yüksek lisans (1983), Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden doktora (1988) derecelerini aldı. 1980 yılında A.İ.T.İ.A. Ekonomi fakültesinde Kantitatif İktisat Kürsüsü’nde asistan olarak akademik kariyerine başladı. 2000-2001 döneminde Fulbright bursu ile Maryland Üniversitesi Tarım ve Doğal Kaynak Ekonomisi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2001 yılında geçtiği Ege Üniversitesi’nde İktisat Bölüm Başkanı ve senatör olarak görev yaptı. Makro iktisat, büyüme-kalkınma, girdi-çıktı analizi, tarım ekonomisi ve uygulamalı iktisat alanlarında çok sayıda makale, araştırma, kitap ve çevirileri vardır. Radyo Ege Kampus’te ve Ege Üniversitesi Televizyonu’nda uzun yıllar Egenomi adlı haftalık ekonomi programını yaptı. İktisat ve Toplum Dergisi’nde Hal ve Gidiş köşesinde yazmaya devam etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.

Bir cevap yazın