Yuvarlak Masa: İklim Değişimi – Ömer Faruk Çolak, Güven Sak, Serdar Sayan


Editörümüz Ömer Faruk Çolak ve Yayın Kurulu üyemiz Serdar Sayan’ın Yuvarlak Masa Toplantıları’nda bu ayki konuğu Güven Sak.

Ömer Faruk Çolak: İktisat ve Toplum Dergisi’nin değerli okurları, Mayıs sayımızda önemli bir konuyu tartışıyoruz. İklim değişimi ve çevre. Bu konuda sadece akademik olarak değil, uygulamanın da içinde olup -özellikle son zamanlarda takip ediyorum-, uluslararası ve ülke içinde yapılan toplantılara katılıp, konuşmalar ve analiz yapan, gerçekten de birkaç şapkası olan bir akademisyenle beraberiz. Sevgili Güven Sak Hoca, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden. Hoş geldiniz.

Güven Sak: Merhaba.

Ömer Faruk Çolak: Programı biliyorsunuz, Serdar Sayan Hoca’yla beraber yürütüyoruz. Serdar, Güven Hoca’ya ilk soru sorma hakkını sana veriyorum, sen de hoş geldin demiş olursun…

Serdar Sayan: Hoş geldin Güven. Aslında okuyucularımız iklim krizi ve bu krizle mücadele yönünde atılmaya çalışılan uluslararası adımlar konusunda epeyce şey duydular ve okudular herhalde. Konunun gündem(imiz)deki ağırlığı gözle görülür biçimde arttı son dönemde. Biz de gündemdeki ağırlığı niye arttı sorusunu da kapsayacak bir ufuk turu mu derler, çıkan kısmın özeti mi derler o tür bir geçmişten bugüne ne oldu, sürecin kilometre taşları nelerdi kronolojisiyle başlasak? Mesela Paris İklim Anlaşması neyi değiştirdi, neden bu kadar önemli? Paris’ten sonra konunun gündemdeki ağırlığı bütün dünyada çok arttı gibi geliyor bana. Paris’in hedefi o muydu? Başka nedenler mi var? Bu bilgi verici aşamadan sonra biraz tartışma yaparız. Bu bizim süreci öğrenme sorumuz olsun.

Güven Sak: Şöyle başlayayım o zaman. Şimdi bu iklim değişikliği gündemiyle ilgili olarak hepimizin bir kulak dolgunluğu var aslında. Konu uzun süredir gündemde. Yaklaşık elli yıllık diyorum ben anlatırken.

Greenpeace’in kuruluş yılı 1971, Stockholm Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Konferansı ise 1972’de toplanmış. Konuyla ilgili ilk küresel konferans Stockholm’deki. Böyle bakarsanız 2021 yılı Türkiye’nin de AB’nin de bu konuda ciddi kararlar aldığı bir dönem. Dolayısıyla yaklaşık 50 yıllık bir süreç içerisinde ilk kez iklim değişikliği gündemi yalnızca konuyla ilgili birkaç sivil toplum kuruluşunun konusu olmaktan çıktı ve ana akımlaştı bir nevi artık. Yani çevre kirliliği, iklim değişikliği artık romantik bir tartışma konusu olmaktan çıktı, maddi bir mesele haline geldi. Mesela Amerikan Hazine Bakanı Janet Yellen COP 26 toplantısına katılan ilk Amerikan Hazine Bakanı’ydı. İklim değişikliğiyle ilgili tartışmaya katılanların niteliğinin değişmeye başladığı bir döneme geldik. Birleşmiş Milletler İklim Konferansları içinde COP 26, en yüksek sayıda Fortune 500 CEO’sunun katıldığı toplantı oldu. İklim değişikliği gündemi artık harekete geçti, artık konuşmaktan yapmaya geçiyoruz. Neden?

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 139
Sayfa Aralığı: 36-48

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olan Prof. Dr. Serdar Sayan, Türk işgücü piyasasındaki gelişmeleri yakından izleyen Araştırma Merkezi SPM’nin de Direktörüdür. Lisans derecesini ODTÜ Ekonomi’den; lisansüstü derecelerini Ohio State Üniversitesi’nden alan Sayan, geçmişte Bilkent ve Ohio State Üniversitelerinde öğretim üyesi; IMF’de Misafir Araştırmacı; Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) Danışman olarak çalışmıştır. İşgücü iktisadı, demografi ve uluslararası iktisat yazınlarına katkıda bulunmuş üretken bir araştırmacı ve fikir yazıları, popüler iktisat makaleleri, konuk olduğu programlar ve verdiği röportajlarla ulusal ve uluslararası medya görünürlüğü ile tanınan bir akademisyendir. Çeşitli araştırma, öğretim ve hizmet ödüllerine ve ABD’deki fakültesinin Uluslararası Mezun ödülüne layık bulunmuştur. Uluslararası araştırma ağı ERF’nin şeref üyesi olan Serdar Sayan, 2010-2012 arası ABD merkezli uluslararası meslek birliği Ortadoğu Ekonomi Kurumu’nun başkanlığını üstlenmiş; Türkiye Ekonomi Kurumu’nun da Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

Bir cevap yazın